5 nejčastějších dotazů v současné COVID situaci:

 

1. DOTAZ: dítě má rýmu a kašle, poslali ho ze školky/školy domů, co mám jako rodič dělat?

NECHAT DÍTĚ DOMA ODPOČÍVAT, ZAJISTIT DÍTĚTI DOSTATEK TEKUTIN, VITAMÍNŮ, POKUD SE STAV NEBUDE ZA 2-3 DNY LEPŠIT ČI MÁ DÍTĚ VYSOKÉ TEPLOTY, KONTAKTUJTE NÁS A MY VÁM DÁME TERMÍN NA VYŠETŘENÍ.

OČR („ošetřovačku“) lze rovněž vyřídit po telefonické domluvě aniž byste museli chodit do ordinace. Rodiče mají nárok na 9 dnů být s dítětem doma, matky samoživitelky potom 15 dnů.

 

2. DOTAZ: kdy má dítě jít zpátky do školy/školky?

AŽ NEBUDE VYKAZOVAT ŽÁDNÉ ZNÁMKY NEMOCI!!! (ideální je 2-3 dny bez příznaků),

POKUD JE DÍTĚ ZDRAVÉ, ROZHODNĚ SI NECHOĎTE DO ORDINACE PRO POTVRZENÍ, ŽE JE OPRAVDU ZDRAVÉ A MUŽE DO ŠKOLY/ŠKOLKY….ZBYTEČNĚ SI NĚCO Z ČEKÁRNY ODNESE!

 

3. DOTAZ: jak mohu zvýšit imunitu dítěte?

POKUD JE VENKU HEZKY, BUĎTE VENKU, VITAMÍN "D" DOKÁŽE POMOCI IMUNITĚ, DOPŘEJTE DÍTĚTI KVALITNÍ SPÁNEK, SNAŽTE SE JÍST DOSTATEK OVOCE A ZELENINY

 

4. DOTAZ: může se dítě očkovat v této době?

ANO, POKUD JE DÍTĚ ZDRAVÉ, NEVYKAZUJE ZNÁMKY NEMOCI, V RODINĚ NENÍ NIKDO NEMOCNÝ ČI NENÍ ZNÁM KONTAKT S COVID POZITIVNÍ OSOBOU

 

5. DOTAZ: očkování proti chřipce

ANO, BUDE MOŽNÉ OBJEDNAT VAKCÍNU U NÁS V ORDINACI, V TUTO CHVÍLI ZATÍM NENÍ JEŠTĚ DOSTUPNÁ

 

• Kdy je nejvhodnější doba pro očkování?

Nejvhodnější je doba před začátkem chřipkové sezóny. Chřipkové epidemie postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem. Nové vakcíny pro danou sezónu se na trhu obvykle objevují v září. Ideálním termínem pro očkování je proto říjen a listopad. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní.

 

• Jak dlouho po očkování jsem chráněn proti chřipce?

Dospělí a děti nad 6 let věku jsou chráněni cca za 14 dní od podání 1 dávky vakcíny. Děti od 6 měsíců do cca 6 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 týdnech

přeočkovat 2. dávkou vakcíny. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až I rok. Protože virus chřipky se neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat.